Denon Professional

Informace o předním i výrobci profesionálního audio vybavení

Denon Pro

Denon (Kabushiki Kaisha Denon) je japonský výrobce elektroniky, který se účastnil počátečních stadií rozvoje digitálního audia se specializací na vysoce kvalitní profesionální a spotřební audio přístroje. Po řadu desetiletí byl Denon obchodní značkou Nippon-Columbia, včetně vydavatelství Nippon Columbia. V roce 2001 se z Denonu stala samostatná společnost  vlastněná z 98% Ripplewood Holdings a z 2% Hitachi. V roce 2002 se Denon spojil s firmou Marantz a vytvořil D&M Holdings. Název Denon byl vytvořen spojením DENki ONkyo.

Firma byla původně založena v roce 1910 jako část „Nippon Chikuonki Shokai“ (Japonská Společnost záznamových zařízení), výrobce jednostranných gramodesek a gramofonů. Firma se původně jmenovala Nippon DENki ONkyo Kabushikigaisha, což se v japonštině zkrátilo na DEN-ON. Firma se soustředila na výrobu elektrických zvukových přístrojů, později se spojila s dalšími podobnými firmami a výsledkem byl název „Denon“.

V následujících dekádách přišla řada dalších slučování. Nejdříve se firma spojila s „Japan-US Recorders Manufacturing“ v roce 1912, potom v roce 1928 přibyla značka „Columbia“ a firma se přejmenovala na „Japan Columbia Recorders“. V roce 1946 pak došlo k přejmenování na „Nippon Columbia“.

Značka „Denon“ byla vytvořena v roce 1947, kdy se „Nippon Columbia“ spojila s „Japan Denki Onkyo“. V roce 2002 byla spojením „Denon Ltd.“ a „Marantz Japan Inc.“ vytvořena společnost „D&M Holdings Inc.“

V současnosti se firma specializuje na profesionální audio, domácí audio včetně domácího kina, AV receiverů, Blu-ray playerů, tunerů, sluchátek a bezdrátových hudebních systémů. Denon je rovněž znám svými highendovými AV receivery a gramofonovými přenoskami typu moving coil.

Historie:

1910 - Výroba jednostranných gramodesek a gramofonů

1939 - První profesionální záznamové zařízení na gramofonové desky určené pro broadcast

1951 - První japonská LP gramodeska

1953 - Profesionální magnetofon určený pro broadcast

1958 - Počátek prodeje stereofonních gramodesek

1959 - Počátek výroby magnetofonových pásek

1962 - Elektronická piana řady Elepian uvedena na trh

1963 - Konstrukce gramofonové přenosky DL-103

1964 - Počátek prodeje magnetofonových kazet

1971 - Počátek výroby komponentů pro hi-fi audio – gramofony, zesilovače, tunery, reprosoustavy

1972 - První životaschopný digitální osmikanálový magnetofon na světě

1977 - Ocenění amerického časopisu Billboard „Cena pro určovatele trendu za výjmečný přínos“

1980 - Ocenění „13th Montreux International Diplome d‘honneur technique”

1981 - Konstrukce profesionálního CD přehrávače

1988 - Uvedení produktové řady AV zesilovačů

1990 - Tři ocenění pro komponenty na hi-fi show v Paříži. Uvedení produktové řady sluchátek.

1993 - Konstrukce dvoumechanikového DJ CD přehrávače DN-200F. Mezi první modely také patřily DN1000F, DN2000F a DN2500F. Denon rovněž vyrobil jediný dvojitý MiniDisc přehrávač na světě určený pro DJ.

1994 - Ocenění za evropskou audio inovaci roku

1999 - První THX-EX domácí kino na světě (THX Extended pro plnější prostorový zvuk)

2001 - První minisystém s prostorovým zvukem 5.1

2002 - Technologie Denon link pro dokonalejší digitální propojení

2004 - Uvedení prvního spotřebního produktu s HQV (Hollywood Quality Video) na trh

2007 - Denon přichází se sestavou předzesilovače AVP-A1HDCI a výkonového zesilovače POA-A1HDCI, která je prvním příspěvkem do nové řady špičkových zakázkově orientovaných komponentů.

2008 - Denon oznamuje první univerzální Blu-ray přehrávač na světě schopný přehrávat DVD-Audio a SA-CD.

2012 - Denon uvádí na trh novou řadu sluchátek s aplikacemi IOS lifestyle. Sluchátka jsou rozdělena  do následujících lifestylových kategorií Excercise Freak (pro sport a fitness), Globe Cruiser (pro cestování), Music Maniac (s rovnou kmitočtovou charakteristikou) a Urban Raver (se zdůrazněním basů).

2014 - Denon se pustil do výroby bezdrátových multi-room zvukových systémů a v nedávné době uvedl na trh nové bezdrátové reprosoustavy HEOS by Denon. Konkrétně se jedná o modely HEOS 3, HEOS 5 a HEOS 7.

 

Odkazy:

Stránky výrobce
Sortiment výrobce
Facebook
Youtube kanál