Powersoft

Informace o předním výrobci audiotechniky

Dvě generace rodiny Lastrucci, stojící ve vedení firmy Powersoft, nebyly propojeny konvenčním způsobem. Rodinný podnik je výsledkem kreativního myšlení sourozenců Claudia a Luca ve spojení s univerzitním kamarádem Antonio Peruchem. Všichni tři Lastrucciovi vystudovali Univerzitu ve Florencii, kde Claudio a starší bratr Luca absolvovali elektrotechniku. Otec Carlo tam o mnoho let dříve dokončil fyzikální fakultu.
Claudio se zabývá novým definováním průmyslových standardů a ke své práci přistupuje s chirurgickou přesností, zatímco Luca je plně ponořen do IT a softwarového vývoje. Antonio Peruch má na svědomí celkovou výstupní a kvalitativní kontrolu.
Teprve v další fázi se k projektu připojil i otec obou bratrů Carlo, kterému se podařilo díky zkušenostem s managementem v jedné z Marconiho telekomunikačních společností dodat celému podniku provozní strukturu. Tímto je definován nekonvenční generační postup, kdy synové nedědí otcův podnik.
V posledních letech se Claudio Lastrucci stal jakýmsi „klukem z plakátů“ ve světě zesilovačů a zařízení pro audio management. Poté, co se jemu a jeho firmě podařilo stlačit obludný výkon do 1U rackových šasi došlo k razantním změnám pravidel v celé hře okolo vysoce výkonných PA systémů. Díky neustálému vývoji by bylo možné vytapetovat zdi sídla Powersoftu, kde působí jako ředitel pro výzkum a vývoj, mezinárodními patenty, které chrání a zároveň reprezentují recept na překotný rozvoj celé společnosti. Powersoft, stojící jako šedá eminence za nedávnou revolucí aktivních reproboxů, znovu upozornil na svou průkopnickou činnost během letošního Prolight+Sound ve Frankfurtu novou řadou zesilovačů X série.
Sídlo Powersoftu v renesanční Florencii v těsném sousedství firem jako je K-Array, B&C speakers a výrobcem měřících technologiích Audiomatica poskytuje výrobkům nálepku „Made in Italy“ a zároveň vysvětluje nadstandartní kvalitu původem z Italského  „Silicon Valley“ audio průmyslu.
 
Dekáda, vyznačující se dominujícími americkými značkami jako jsou Crest, Crown a QSC byla nečekaně narušena inovativní platformou DIGAM, která se stala synonymem pro značku Powersoft. Tohoto úspěchu bylo dosaženo použitím spínaného zdroje, integrace PWM (Pulse width modulation) technologie a nezávislého dělení výstupů. Powersoft se stal prvním výrobcem, který uvedl Power Factor Correction (PFC) do oblasti komerčních zesilovačů, zvyšující výkon a stabilitu celkového napětí už tak pokročilé nové generace Class D zesilovačů.
Výsledkem bylo vyšší napětí, které bylo distribuováno směrem k reproboxům ve stabilnější a „učesanější“ podobě než doposud , nižší provozní teplota a samozřejmě kompaktní 1U formát.
 
 Technologický přínos firmy Powersoft je srovnatelný s energetickou revolucí MOSFET  v osmdesátých letech, kdy zesilovače Crown Amcron DC300 a nebo například BGW750 vytlačili klasické elektronkové a tranzistorové jednotky.
 
Před průlomem zesilovačů třídy D se spínaným zdrojem byl ozvučovací průmysl připoután k lineárním zesilovačům. Ovšem rozměry, hmotnost a málo zkušeností z praktického provozu ovlivňovali stabilitu a nedostatečnou zvukovou „hřejivost“ první generace Class-D zesilovačů.
„I přes skutečnost, že spínané zdroje a PFC jsou přes 50 let staré efektivní a spolehlivé technologie, do té doby nepronikly do profesionálního audio vybavení, ve kterém je zesilovač základní stavební jednotkou. Audio průmysl je velice konzervativní, ke změnám v používaných technologiích dochází velice pomalu.“ Tvrdí Claudio.
Dnes již ovšem není potřeba hrbit pod tíhou konvenčních PA racků a celý rental průmysl se stal efektivnější.
Vývoj dále pokračoval a boj, který se snažil překonat první technologické nedostatky, začal přinášet jeden úspěch za druhým. Díky zkušenostem a kontaktům, které společnost získala úspěšným vývojem OEM zesilovačů a GPS technologii ( Powersoft stál na počátku vývoje komerčních GPS příjimačů/vysílačů, pozn. překl.) bylo možné se jako nováček etablovat v trhu s audio zesilovači bez předchozích referencí na trhu. Jedním z kontaktů, který se společností dříve spolupracoval na OEM vývoji byl italský výrobce reproboxů Outline. V roce 1996 si Na výstavě elektroniky SMAU v Miláně všiml tehdejší ředitel společnosti Guido Noselli zesilovače s výkonem 10 kW, dálkovým ovládáním a LCD displayem. Po objednávce téměř 500 ks Digam 7000 s výkonem 2x 3,5 kW/2 ohm byla cesta pro novou generaci zesilovačů připravena.  
 
V roce 1997 firma uvedla PowerMod, v té době nejvýkonnější kompaktní modul pro napájení aktivních reproboxů. Došlo k přerušení výroby OEM zesilovačů, které do té doby představovaly velkou část obratu Powersoftu a výroba se rozdělila do dvou továren. V první sestavovali rackové zesilovače a v druhé moduly do reproboxů. Významně to změnilo postavení výrobců reproboxů, kteří již nemuseli vyvíjet elektronické komponenty a nové moduly bylo možné jednoduše připojit na zadní stranu reproboxu.
 
O pět let později Powersoft představuje DigiMod, první modul pro aktivní reproboxy, obsahující komplexní DSP obvody s integrovaným síťovým rozhraním, umožňující granulární kontrolu nad parametry a mění celý OEM trh nadobro.
Skutečný průnik firmy Powersoft pro vnější svět bylo uvedení zesilovačů K series v roce 2004. Byl to mistrovský tah Claudia Lastrucciho který si stanovil za cíl vyrábět nejsilnější a co nejlépe znějící zesilovače na světě. Již pro 4 kanálové zesilovače Q series Powersoft vyvinul vlastní software pro nastavování parametrů. DSP obvody nového zesilovače si vyžádaly vývoj sofistikovanějšího softwaru, a tento záměr stál u počátku špičkového softwaru Armonia Pro Suite, ethernetem řízeného prostředí pro kompletní monitoring, routing a nastavení zesilovače.       
Rostoucí vliv Luca, který se zabývaá softwarovým vývojem, integruje do zesilovačů „duši“ a s tím spojené sofistikované funkce. Zdánlivě protichůdný název společnosti, Power – soft tím vysvětluje svůj smysl. Komplexní RMS limiter, peak limiter, omezení výstupního napětí, omezení napájecího proudu a také měření výstupního výkonu a impedance představují jenom průřez tím, co dnešní zesilovače od značky Powersoft skrývají. „V dnešní době neexistuje žádná ohromná síla, která by se obešla bez „mozku“, která jí řídí. Softwarová strana produktu definuje celkovou funkčnost a dalo by se říct, že celá ergonomie je o softwaru.“ říká Luca.
V celé řadě dalších vynálezů, kterými Powersoft zásobuje trh profesionální audio techniky se stává dalším milníkem revoluční technologie M-Force. Přenos výkonu pomocí elektromagnetické konverze v zájmu maximálního SPL mění tradiční model kmitací cívky a membrány. Claudio opět změnil pravidla pro vývoj PA systémů schopností pojmout extrémně nízkou odporovou zátěž. Efektivita patentu se stala jasnou volbou pro Avalon Hollywood club, s jednou z největších instalací subwooferů na světě. Ten integruje technologii M-Force v individuálně navrženém PA systému od EAW.
 
Vývojáři z EAW si později zvolili právě technologicky výjimečné moduly Powersoft pro svou vlajkovou loď, adaptivní systémy Anya a Otto.

 
Firma Powersoft svou invencí a pozitivním vztahem k novým technologiím natrvalo změnila trh se zesilovači a  v budoucnu lze očekávat další zásadní dopady na celý obor.

 

Odkazy:
Stránky výrobce
Sortiment výrobce
Facebook
Youtube

  

 

K20 DSP Amplifier
Powersoft

zesilovač s DSP, 2x 9000 W/2 Ohm, 2x 5200 W/4 Ohm, 2x 2700 W/8 Ohm, bridge 1x 18000 W/4 Ohm, 1x 10400 W/8 Ohm

142 057 Kč
(5 463,73 €)

X8
Powersoft

zesilovač, 8 x 5200 W/ 2 Ohm, 8x 3000 W/4 Ohm, 8 x 1600 W/8 Ohm, DSP, integrovaný WIFI access point

302 771 Kč
(11 645,04 €)

M50Q
Powersoft

zesilovač,4x 1250 W/4 Ohm, 4x 750 W/8 Ohm, bridge 2x 2500 W/8 Ohm

62 037 Kč
(2 386,04 €)

Ottocanali 12K4
Powersoft

instalační zesilovač, 8 x 1000W/2Ohm, 8 x 1500W/4Ohm, 8 x 850W/8Ohm, 8 x 1500W - 70/100V

168 468 Kč
(6 479,54 €)