XTA

Informace o předním výrobci profesionální audiotechniky


ZAČÁTEK
Firmu XTA založili v roce 1992 Andrew Grayland a John Austin - původní manažer vývojového oddělení a jeden z technických ředitelů firmy Klark Teknik. Zkušenosti z dozorování mnoha špičkových produktů KT jim napověděly, že DSP (digitální signálové procesory) by se mohly stát centrálním prvkem ozvučovacích systémů. V té době totiž byly DSP považovány za podřadné, s ohledem na jejich zvukovou kvalitu. Andrew s Johnem měli zato, že za pomoci správných algoritmů s 32-bitovými koeficienty místo 24-bitových (jak bylo v té době zvykem) by mohlo být možné zkonstruovat digitální přístroje s velmi čistým a jasným zvukem.
 
 

ROZDĚL, ANALYZUJ A EQUALIZUJ
První produkt s logem XTA byl mikrofonní splitter DS400 následovaný RT1 a GQ600. Poté se Andrew s Johnem vrhli na vývoj digitální zpožďovací jednotky DP100, která měla třípásmový parametrický EQ na každém ze svých čtyř výstupů. Tyto přístroje si rychle získaly širokou oblibu a požadavky na rozsáhlejší  EQ i ovládání vedly k DP200. DP200 poskytl uživatelům přístup k EQ nejen na vstupech, ale i na výstupech, navíc s filtry typu horní a dolní propust a první verzi ovládacího software AudioCore. Přestože se jednalo o převážně instalační produkt, DP200 si díky své flexibilitě, zvukové kvalitě a možnostem ovládání našel místo v touringových aparátech.
 
Jako jedna z klíčových vlastností, proč je zvuk DP226 hodnocen tak dobře, bývá často udávána neutralita limitérů , dokonce i v situaci, kdy jsou buzeny hluboko do limitace. Na základě těchto zkušeností s řízením dynamiky a se záměrem poskytnout zvukařům digitální dynamické procesory chybějící na jejich analogových pultech uvedla firma XTA v únoru 2000 na trh procesor SIDD a řadu Series Two zahrnující dvoukanálový kompresor, gate a dynamický EQ. Jednalo se o digitální přístroje, které ovšem vypadaly analogově a měly klasické analogové ovládání. Řada Series Two si vydobyla značnou popularitu v oblasti festivalového zvučení a ještě pořád si získává nové fanoušky vzhledem k možnosti instalace digitálního výstupu AES. Procesor tak může být připojen k digitálnímu pultu digitálně bez nutnosti DA a AD převodu a přitom nabízí pohodlné a přehledné analogové ovládání.
 
 

SPOJENÉ TALENTY
V březnu 2007 po dvou letech vyjednávání se ředitelé XTA a MC2 dohodli na sloučení obou firem. To se odehrálo těsně před veletrhem Pro Light and Sound ve Frankfurtu, kde pak bylo sloučení oficiálně zveřejněno. V té době Andrew Grayland opustil skupinu jako ředitel a podílník a pokračoval dál jako konzultant. V novém sdružení byla kromě XTA a MC2 ještě firma Quested Monitoring, kterou v roce 2004 zakoupila firma MC2. XTA s využitím spojených zdrojů všech tří firem přivádí na trh nové produkty, roste a dále rozšiřuje svoji reputaci výrobce výjmečných produktů s vynikající podporou.
 

NEJLEPŠÍ POHON 4x4
V roce 2005 firma XTA uvedla na trh čtyřkovou řadu systémových procesorů a její obrat vzrostl o 30%. DP448 si zachoval přístupnost modelů DP224/226, ale výrazně zvýšil výkon DSP a rozšířil funkční možnosti. S naprosto flexibilním routingem 4 vstupů a 8 výstupů a rozšířenou sadou filtrů se DP448 stal jedním z nejvýkonnějších reproduktorových procesorů na trhu. DSP platforma byla kompletně předělána na rozlišení 96kHz/24bit. Vyhýbky mohou mít strmost až 72dB/oct, na každém vstupu je 28-pásmový grafický EQ, na výstupech je dvoustupňový limitér D-Max a vše se dá ovládat programem AudioCore. DP448 opět zvedl standard v oblasti systémového processingu.
 
DALŠÍ CESTY
XTA s pohledem trvale upřeným do budoucnosti spustila v roce 2003 výzkumný program v oblasti zesilovačů pracujících ve třídě D. První dva výsledky této práce byly BP401 a BP501 – extrémně populární  dual mono digitální zesilovače s rozsáhlým DSP a mikroprocesorem řízenou ochranou, diagnostikou a monitorováním v pozoruhodně malém provedení. Prvním OEM zákazníkem byli Function One, na které zvuková kvalita učinila tak silný dojem, že přestavěli všechny suby a Res2 na aktivní verze.
 
ZNÁSOB A ROZDĚL
Po úspěšných letech 2011-12 a potřebě zaměstnat další techniky se výzkumné a vývojové oddělení XTA rozrostlo na dvojnásobek a přesunulo do rozsáhlejších velkoprostorových kanceláří v centrále XTA. První ovoce tohoto rozšíření přišlo v podobě DS8000 – kompletně přestavěného neuvěřitelně populárního mikrofonního a linkového splitteru DS800.
DS8000 přináší větší flexibilitu, lepší technické parametry, řadu nových funkcí a vyšší spolehlivost díky předimenzovanému napájecímu zdroji s možností spřažení zdrojů dvou DS8000 – v případě výpadku jednoho zdroje zbývající zdroj napájí oba přístroje.
Ani zde se však vývoj nezastavil a na jaře 2013 spatřila světlo světa digitální verze DS8000D, která k analogovému splitteru přidala AD převodníky v kvalitě XTA a výstupy AES. Každý vstup teď nabízí rozvětvení do minimálně dvou výstupů s transformátorovým galvanickým oddělením, dvou výstupů s elektronickou
symetrií a dvou digitálních výstupů AES se vzorkovacím kmitočtem až 192kHz a vstupem/výstupem hodinového kmitočtu.

Odkazy:

Stránky výrobce
Sortiment výrobce
Recenze
Youtube kanál