Technologie X-ART

Technologie X-ART použitá v produktech firmy Adam Audio


 

 

ADAM Professional Audio

Náročné prostředí producentů a zvukařů vždy žádalo nekompromisní nástroje v cestě za nejvěrnějším zvukovým přednesem. Pro posouzení své práce je pro ně nutností, aby mohli věřit tomu, co slyší. Studiový monitor musí poskytovat věrný a hluboký vhled do hudebního světa. Proto se ADAM audio plně soustředí na to, aby umožnil všem profesionálům čistý a transparentní přístup do zvukové kompozice.
Všechny naše reproboxy jsou navrženy a sestaveny z jednoho prostého důvodu: co nejprecizněji reprodukovat audio signál bez zkreslujících vlivů v mixu nebo účelového skrývání problematických frekvencí. Zvuk na nejvyšší úrovni, celková otevřenost, věrný zvukový obraz a samozřejmě unikátní reprodukce v oblasti vyšších pásem jsou vlastnosti, které sdílejí všechny monitory firmy ADAM audio. 

 

X-ART Tweeter

Právě tento druh preciznosti je primárně definován X-ART tweeterem, který je rukopisem všech výrobků ADAM audio. S vyrovnaným frekvenčním rozsahem, dosahujícím téměř 50kHz, stanovuje náš tweeter nové standarty v oblasti čistého a transparentního přednesu. Právě tato technologie je hnacím motorem prosazující ADAM audio na světovém trhu s profesionálními studiovými monitory.
Přesnost je neoddělitelnou součástí naších náročných procedur ve všech fázích výroby a z tohoto důvodu je každý X-ART tweeter a středový reproduktor pečlivě sestrojen a ručně testován v naší Berlínské továrně. Závěrečné testy zahrnují všechny stěžejní elektro-akustické parametry: impendanci, absolutní frekvenční odezvu, citlivost, referenční odezvu, fázovou charakteristiku, krátkodobou odezvu a celkové harmonické zkreslení.

 

Technologie X-ART

X-ART tweeter a středové reproduktory, zohledňující kinematiku pohybujícího se vzduchu, definují nový přístup ke kvalitě zvukové reprodukce. X-ART membrána se skládá ze složené kmitačky, jejíž ohyby se rozpínají nebo stlačují podle charakteru audio signálu. ADAM X-ART tweeter překonává nevyhnutelné obtíže konvenčních výškových měničů v práci s prouděním vzduchu během pístového pohybu. Pro přirovnání je nejpříhodnější příklad bránice, která se sama pohybuje pomaleji, než vzduch který sama vytlačuje. Podobně pracují záhyby X-ART tweeteru, kdy se vzduch pohybuje dovnitř a ven rychleji, než je samotný pohyb membrány.

 

 

 

Větší plocha = vyšší dynamická odezva

Plocha rozložené X-ART membrány je výrazně větší, než je její běžně viditelná část. Výstupní plocha X-ART  je však podobně rozměrná jako je jednopalcové vyústění klasických tweeterů, u kterých je ovšem viditelná část vždy shodná s akusticky aktivní. Třetí rozměr složené X-ART membrány umožňuje použití větší kmitací folie, zvyšující plošný poměr na 2:5:1, což znamená, že akustický aktivní oblast tweeteru je 2,5 krát větší než jeho viditelná část.

 

Propracovaná ruční výroba

Ruční práce na zhotovení X-ART tweeteru zabírá 30 minut čistého času. Z toho je patrné značné úsilí a náročnost celého výrobního procesu, který pro nás představuje jedinou možnost, jak zaručit nejlepší reprodukci vyšších pásem. Celý tento proces se ke konci vyplácí a vytváří ze značky ADAM audio spolehlivého výrobce špičkových nástrojů pro osobní monitoring a referenční poslech. Interakce souvislého vývoje a výzkumu a kompletní výroba v Berlíně zaručuje společně s řadou výstupních kontrol maximální spolehlivost a špičkový studiový monitor.